Správné krmení?

Mám problém s krmením své 14 měsíční fenky. Jedná se o křížence Cano Corso.Granuli nepřipadají v úvahu. Vyzkoušela jsem několik druhů. Levnější dražší ale po všech byl neskutečný průjem. Takže jsem v 8 měsících najela na barfovani. Přečetla jsem několik rad na internetu ale myslím že to nedělám správně. Průjem už není ale občas se vyskytne řidtší stolice. Moje fena váží cca 36 kg. Masa denně dostane cca 700 g a cca 300 g ryby a kuřecí kostí (křídla nebo krk). K tomu cca 150-200 g buď těstovin, rýží, vločky. Občas přisypu hrst granuli. K tomu ovoce či zeleninu.Celkova dávka je asi 800-850 g. 2 x týdně pridam vajíčko celé i se skořápkou. Má 2 davky denně. Veterinář tvrdí že je v dobré kondici.Byla i na odběru krve a prý tak pěkný krevní obraz dlouho u psa neviděl. Okolí však tvrdí že je hubená. K tomu se občas připojí řídká stolice a všimnul si neztrávené kousky zeleniny (mrkev) No zkrátka je všechno špatně nebo stačí něco málo změnit? Moc děkuji za případnou odpověď. Marta

1 odpověď
  1. Honza Jirásek
    Honza Jirásek

    Dobrý den,
    Pozitivní zpráva je, že krevní obraz vašeho psa je v pořádku. Tzn., že úplně všechno špatně není a spíše půjde o drobné úpravy. Váš dotaz rozdělím na tři části – průjem, mrkev a tělesná kondice a postupně na ně odpovím.

    Ad 1) Je těžké radit na dálku, ale z těch vašich pár řádků je zřejmé, že přechod na barf pomohl. Mohlo by se jednat o alergickou reakci na některou složku krmiva. Nejčastější příčinou jsou bílkovinné molekuly, ať už živočišné nebo rostlinné. Proto bych vám doporučil nejprve se zaměřit na přílohy a postupně je ověřit. Začněte u rýže, ta bývá nejméně problematická. 10 až 14 dní používejte pouze jednu přílohu a uvidíte, jak bude zvíře reagovat. Pak takto vyzkoušejte vločky a nakonec těstoviny. Podobným způsobem můžete postupně vyzkoušet i nejčastěji používané živočišné bílkoviny. Pokud zjistíte, že některá surovina způsobuje u vašeho psa průjem, vyřaďte ji napříště z jeho jídelníčku.

    Ad 2) Pes není králík, tak se nedivte, že špatně tráví zeleninu. Tady zcela jistě pomůže struhadlo nebo mixér. Je také dobré zeleninu krátce ovařit v páře. Její stravitelnost se zlepší a nezničí se příliš vitamínů.

    Ad 3) Nepodléhejte zbytečně tlaku okolí. Jestliže vám veterinář tvrdí, že pes je v dobré kondici, věřte mu. Jistě ví, proč to říká. Ve 14 měsících je vaše fenka ještě „teenager“ a postupně ještě pár kg přibere. Je dobrým pravidlem, když jsou teenageři hubenější než tlustší. A také je pravdou, že tělesná kondice lahodící oku je vždy o několik kg těžší než ideální tělesná kondice. Protože známe jen polovinu rodičů, je těžko odhadovat, kolik by vaše fenka asi měla správně vážit. Ono je to těžké říci i u čistokrevného psa. Ale jako vodítko by vám mohlo posloužit tzv. „body condition score“. Když toto slovní spojení zadáte do vyhledávače, nabídka odkazů vás překvapí. K dispozici jsou pěti nebo devíti bodové stupnice. A podle nich je alespoň trochu patrné, jak má ideální pes vypadat.