čerstvé maso v granulích

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je v granulích ve složení napsán:podíl čerstvého masa 40% a na dalším místě 20% moučka, zajímalo by mě jestli tam opravdu těch 40% masa je, nebo je to jen zas nějaký marketingový tah? Když se totiž třeba ta granule vysuší, jestli tam teda je těch 40% nebo ne? Děkuji za odpověď. Příklad: čerstvé kuřecí maso (40%), kuřecí moučka (25%), kukuřice, rýže (15%), kuřecí tuk, kvasnice, kukuřičný lepek, řepná dužina, rybí moučka, hydrolyzovaná kuřecí játra (5%), bramborový protein, vejce, lněné semínko, rybí tuk, sůl, chlorid draselný, inulin (zdroj FOS 0,2%), manno-oligosacharidy (MOS 130mg/kg), citrusové výtažky, glukosamin (140 mg/kg), výtažek z juky, chondroitin (30mg/kg)

1 odpověď
 1. Honza Jirásek
  Honza Jirásek

  Dobrý den,
  Váš dotaz by byl ideálním příkladem slovní úlohy z matematiky pro přijímací zkoušky na střední školu.
  Pokud platí předpoklad, že:
  a) suroviny jsou v deklaraci uváděny v sestupném pořadí podle svého zastoupení ve výrobku (povinnost daná zákonem o krmivech)
  b) maximální množství surovin ve výrobku je 100% (zákon o zachování hmoty, platný od roku 1758) 

  pak pouhým sečtením obsahu surovin jednoznačně uvedených v deklaraci a dosazením nejbližší nižší procentické hodnoty u surovin, které nejsou jednoznačně procenticky uvedeny, získáme číslo 130.

  Pokud bychom i potom nadále chtěli věřit, že 40% masa je ve výrobku po vysušení, musel by takový výrobek v kolonce analytické složky obsahovat cca 70% bílkovin (po sečtení obsahu bílkovin ze všech zdrojů).

  Ale samozřejmě jedinou pravdivou odpověď by Vám měl poskytnout výrobce, jehož kontaktní údaje jsou uvedeny na každém obalu a jako zvídavý zákazník se ho proto nebojte kontaktovat.